Lze odstoupit od smlouvy zájezdu do 14 dnů?

Když plánujeme dovolenou nebo si rezervujeme zájezd, představujeme si ideální dovolenou plnou zážitků. Nicméně, existují situace, kdy se musíme z různých důvodů vzdát plánu a odstoupit od smlouvy na zájezd. Je tedy důležité znát svá práva a podmínky pro odstoupení, abychom se vyhnuli nepříjemnostem a ztrátám velkých finančních prostředků.

Klíčové je vždy si důkladně prostudovat uzavřenou smlouvu a obchodní podmínky.

Odstoupení od smlouvy se storno poplatky

Pokud se rozhodnete odstoupit z jiného důvodu, než je porušení smlouvy ze strany cestovní kanceláře nebo mimořádné okolnosti v destinaci zájezdu, pravděpodobně budete povinni uhradit cestovní kanceláři storno poplatky. A to i v případě, že si zájezd objednáte přes internet či po telefonu a rozmyslíte si to do 14 dnů od objednávky. Zákon totiž neumožňuje spotřebitelům od smlouvy o zájezdu odstoupit do 14 dnů bez udání důvodu a bez jakékoli sankce.

Je také možné postoupit smlouvu a zařídit si za vás náhradníka. Informace o tomto právu, případné lhůty pro uplatnění tohoto práva a další informace, by měly být taktéž součástí potvrzení či smlouvy.

Právo na odstoupení od smlouvy před zahájením zájezdu bez povinnosti platby storno poplatků?

Toto právo Vám náleží v případě, kdy v cílové destinaci nebo jejím bezprostředním okolí nastanou nevyhnutelné a mimořádné okolnosti, například nepokoje či živelné katastrofy, které by významným způsobem ovlivnily pobyt nebo cestu do místa určení. V tomto případě nebudete muset platit storno poplatky, ale máte i právo na navrácení veškerých finančních prostředků, které jste již uhradili. Nenáleží vám ale právo na náhradu škody.

Relevantní zákony: § 1840 písm. l), § 2533, § 2535 a § 2536 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník