Prodejce má povinnost k výrobku dodat i dokumenty

Návod k obsluze, štítek prokazující emisní třídu nebo certifikát pravosti – to vše jsou dokumenty, které musí prodávající poskytnout kupujícímu v českém jazyce. Pokud prodávající takovou dokumentaci neposkytne, tak se jedná o vadu výrobku a je možné zboží reklamovat, dodatečně si dokumenty vyžádat nebo také v krajním případě lze i odstoupit od smlouvy.

Většina zboží by měla být od prodejcem vybavena nějakým typem dokumentu. Může se jednat o pouhé složení na obalu zboží nebo o komplikované náložní listy spojené s přepravou u nebezpečných látek nebo snad o podrobné návody k instalaci. Občanský zákoník rozlišuje doklady potřebné k převzetí a užívání věci, doklady týkající se přepravy nutné k převzetí a volnému nakládání s věcíjiné doklady určené ve smlouvě.

Kupující se nezřídka může v dnešním globalizovaném světě setkat s výrobky, které však nedisponují žádným průvodním dokumentem v českém jazyce a pocházejí často ze zemí mimo EU. Prodávající, který takové výrobky distribuuje v EU musí zajistit soulad se zdejšími normami. Mnohdy lze říci, že návod není nutný, obsluha je intuitivní nebo napojení nevyžaduje žádné složité úkony a spotřebitele ani nenapadne považovat takový nedostatek za vadu výrobku. Nicméně existují situace, ve kterých může návod k obsluze nebo štítek na zboží sloužit i jako důležitý podklad pro kontrolu ze strany státu.

Od 1. 9. 2024 jsou v České republice zakázány kotle na tuhá paliva, které neodpovídají příslušné emisní třídě. Podle metodiky ministerstva životního prostředí[1] budou kontroloři provádět kromě vlastního odběru vzorků z místa umístění kotle například také porovnání užívaného paliva s palivem doporučeným pro daný typ kotle právě podle návodu k obsluze. Kontrolor také do protokolu o kontrole zaznamená fotografii energetického štítku, který má být umístěn přímo na kotli. Jak však postupovat, v případě, že prodávající štítek ani návod nedodá?

Podle ustanovení § 2087 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, má prodávající povinnost dodat kupujícímu zboží a všechny části, jakož i doklady, které se k věci vztahují. Takové doklady musí být v českém jazyce a musí být dostatečně srozumitelné. Často je však prodávající pouze distributor zahraničního výrobku a tvrdí, že doklady nejsou jeho starost, že je nemá k dispozici, a tudíž je nemůže dodat. Skutečně však prodávající má povinnost dokumentaci k výrobku zajistit. Není v silách každého kupujícího jednotlivě kontaktovat zahraničního výrobce a vyžádat u něj potřebné podklady pro provoz.

Nedodání dokladů tedy jednoznačně představuje vadu zboží a kupujícímu zakládá právo reklamaci. V takovém případě je nutné kontaktovat prodávajícího nejlépe písemně a žádat dodání chybějící dokumentace. Standardně bude zahájen reklamační proces, který může trvat maximálně 30 dní. Pokud si nejste jistí, zda máte právo reklamovat právě váš výrobek z důvodu nedodání dokumentace, neváhejte se zdarma obrátit na naši poradnu.

[1] Zdroj: Zpráva VEC č. 53/23 Metodika stanovení provozních parametrů spalovacích zařízení pro vytápění domácností pevnými palivy – Screeningová metodika Kontrola spalovacího zařízení. Dostupné z: https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/lokalni_topeniste/$FILE/OOO-Screeningova_metodika-20240315.pdf