Ochrana zdraví a života všech je primárním cílem databáze nebezpečných nepotravinářských výrobků RAPEX (z angl. Rapid Exchange, tedy rychlá výměna). Nejčastěji se v této databázi objevují hračky nebo elektronika. Výjimkou však nejsou ani auta nebo kosmetika a šperky.
„Safety Gate (RAPEX) představuje systém rychlé výměny informací o nebezpečných nepotravinářských výrobcích. Tento informační systém byl zřízen pro rychlé informování veřejnosti a dozorových orgánů o nebezpečných výrobcích na trhu Evropské unie,“ osvětluje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Z této databáze přebírají informace všechny dozorové orgány v ČR, včetně Ministerstva průmyslu a obchodu, Státního zdravotnického úřadu nebo České obchodní inspekce.
Každý výrobek je zde klasifikován podle svého využití a je označen možným rizikem, které může pro spotřebitele přinášet. Jedná se o znečištění životního prostředí, riziko ublížení nebezpečnou chemickou látkou, která je pro použití člověkem nevhodná nebo například možnost vzplanutí.
V první polovině roku 2024 se na českém trhu objevily nejčastěji dětské hračky a LED řetězy, které slouží jako vánoční ozdoby. Podrobný seznam výrobků najdete na webových stránkách ČOI. Databáze RAPEX také nabízí možnost vyhledávání podle klíčových slov. Pokud máte podezření, že výrobek nesplňuje bezpečnostní pravidla, můžete si jej vyhledat v databázi. Zároveň pokud Vám obchodník prodá takové zboží, lze mu zboží z důvodu nevyhovujících podmínek pro prodej v EU vrátit a požadovat vrácení peněz. Jestliže si nejste jistí svými nároky, můžete vše konzultovat v naší poradně.
Kromě RAPEXu pro nepotravinářské výrobky existuje i databáze RASFF pro potravinářské výrobky a krmiva. Zkratka pochází z anglického Rapid Alert System for Foof and Feed, tj. Systém rychlého upozornění pro jídlo a krmivo. V této databázi najdete nebezpečné potraviny a další výrobky sloužící k vnitřnímu užití.