V našem vánočním speciálu jsme si pro vás připravili několik základních rad pro nakupování na internetu:

1. Pozor při nákupu na anonymních stránkách/ eshopech

Pokud navštívíte stránky, které nemají uvedené základní kontaktní údaje (sídlo, kontaktní email nebo telefon), doporučujeme zbystřit a prodejce více prověřit. Základem by v tomto případě mělo být prostudování obchodních podmínek. Pokud máte ve svém okolí známého, který by vám mohl poradit, obraťte se na něj. Dále existují i spotřebitelské organizace, které by obchod mohli prověřit, nicméně vždy záleží na působnosti dané organizace.

Dalším krokem může být navštívení webových stránek spadajícím pod Českou obchodní inspekci (www.rizikove.cz), které poskytují seznam rizikových eshopů, kde je třeba si dát při nákupu pozor, případně vůbec nenakupovat.

Každopádně, v případě pochybností doporučujeme se nákupu vyhnout.

2. Pozor na stránky nabízející exkluzivní až zázračné zboží a na stránky nabízející výhodné investice

V e-commerce prostoru existují webové stránky, které nabízí produkty s neuvěřitelnými vlastnostmi. Příkladem jsou různé adaptéry, které dle reklamy snižují spotřebu elektrické energie, léky nebo potravinové doplňky, které zázračně uzdravují, apod.

Dále jde také o stránky, které nabízí zhodnocení investic, pod záštitou různých jiných stránek a odborníků. Ve skutečnosti však jde zpravidla pouze o další způsob vylákání peněz ze spotřebitelů.

Vždy je třeba být obezřetný a v případě pochybností radši nenakoupit než nakoupit.

3. Nákup ze zemí mimo Evropský hospodářský prostor

V případě, kdy zakoupíte zboží ze zemí mimo Evropský hospodářský prostor (Aliexpres.com, Alibaba.com, apod.) budete mít ztíženou pozici při vymáhání svých práv v případě, kdy zboží nedorazí, dorazí něco jiného než jste si objednali nebo v případě, kdy budete muset zboží reklamovat.

Bezpečnější je v tomto případě nakupovat od ověřených prodejců v rámci EU. Pokud dojde ke sporu s prodávajícím je možné se obrátit například na Evropské spotřebitelské centrum (www.evropskyspotrebitel.cz). V případě nákupu ze zemí mimo EU toto možné není.

4. Prověřte si prodávajícího před nákupem

Pokud nakupujete u obchodníka, kterého neznáte, vyplatí se před nákupem si ho proklepnout například na různých srovnávacích webech (heureka.cz, zbozi.cz, sfirmy, google.cz, a další)

Převažující negativní recenze napoví, že je třeba být obezřetný. V dnešní době se to může zdát pro někoho jako samozřejmost, nicméně z naší zkušenosti spotřebitelé často nakupují u prodejců dle recenzí velmi nevalné pověsti i přes to, že tato pověst je de facto veřejnou informací.