Přinášíme pro Vás pravidelné články ze světa spotřebitelské poradny.
V roce 2025 je svět spotřebitele plný lákavých slibů, barevných obalů a moderních trendů. Výrobci i prodejci se předhánějí v tom, kdo nabídne zdravější, zelenější nebo…
Online nakupování se stalo běžnou součástí našich životů, avšak s jeho rostoucí popularitou přibývá i podvodných stránek, které se snaží vylákat peníze nebo osobní údaje od nic…
Návod k obsluze, štítek prokazující emisní třídu nebo certifikát pravosti – to vše jsou dokumenty, které musí prodávající poskytnout kupujícímu v českém jazyce. Pokud…
Nedávné povodně v září 2024 dostaly do úzkých ne jednoho podnikatele, avšak spotřebitelům zůstávají jejich práva zachována. Jedním z možných problémů je nedostupnost…
Evropská unie shromažďuje všechny nebezpečné výrobky a informace o nich na jednom místě, a to v databázi RAPEX (z angl. Rapid Exchange, tedy rychlá výměna). Tento systém…
Cena za dovolenou je většinou pevně stanovena a dohodnuta ve smlouvě o zájezdu. Nicméně při výkyvech v cenách pohonných hmot, změnách letištních poplatků nebo při změně kurzu…
Léto je čas dovolených a občas se stává, že se do naší destinace dostáváme déle, než bychom si představovali. Zpoždění letu však může mít i kromě nepříjemností také pozitivní…
Česká obchodní inspekce je hlavním kontrolním orgánem pro spotřebitele v České republice. ČOI se ročně zabývá tisíci podněty od spotřebitelů a následně v návaznosti na ně…
Nákup vstupenek na kulturní akce online je velmi populární. Nicméně se jedná o výjimku z práva spotřebitele na vrácení zboží zakoupeného online. Vstupenka totiž není zboží, ale…
Spotřebitelé mají ze zákona právo odstoupit od smlouvy uzavřené online do 14 dnů bez udání důvodů, avšak ne ve všech případech. Mezi zboží, které nejde takto vrátit se řadí…
Pravidelný přehled výrobků z , které neprošly EU kontrolami, tentokrát v prosinci 2023.
Mimosoudní řešení spotřebitelských sporů před ČOI Česká obchodní inspekce je v České republice hlavní představitelem a subjektem alternativního řešení spotřebitelských …
Přehled výrobků, které neprošly v měsíci listopadu 2023 EU kontrolami.
Zprávy o nevyžádaných zásilkách se staly oblíbeným nástrojem pro podvodníky, kteří se snaží získat přístup k Vašim citlivým údajům nebo Vás přimět k nežádoucím finančním…
V prosinci pořádáme placené vzdělávací semináře týkající se toho, jak řešit reklamace se spotřebiteli.
Jsou slevy nějak regulovány? Jaká sleva je skutečná sleva? Co musí prodejce dodržet?
Přehled výrobků, které neprošly v měsíci říjnu 2023 EU kontrolami a jsou v případě používání z různých důvodů nebezpečné.
Přehled výrobků, které neprošly v měsíci září 2023 EU kontrolami a jsou v případě používání z různých důvodů nebezpečné.
Ministerstvo průmyslu a obchodu spuštilo veřejnou konzultaci, která je součástí analýzy mimosoudního řešení spotřebitelských sporů.
Zamítl vám prodávající reklamaci s tím, že si za poškození můžete sami? Máte pocit, že prodávající vám reklamaci zamítl neoprávněně a chcete se bránit? Jak je možné se v takové…
Přinášíme vám přehled výrobků, které neprošly v měsíci srpnu 2023 EU kontrolami a jsou v případě používání z různých důvodů nebezpečné.
Když plánujeme dovolenou nebo si rezervujeme zájezd, představujeme si ideální dovolenou plnou zážitků. Nicméně, existují situace, kdy se musíme z různých důvodů vzdát plánu a…
Už se Vám stalo, že jste dostali k nákupu dárek zdarma? Jak je to ale s tímto dárkem, když chcete zboží vrátit? A co když potřebujete zboží reklamovat?
Přinášíme vám přehled výrobků, které neprošly v měsíci červnu 2023 EU kontrolami a jsou v případě používání z různých důvodů nebezpečné.
Co je záruční lhůta? Záruční lhůta je doba, po kterou výrobce nebo prodejce nese odpovědnost za vadné zboží. Tato lhůta …
V důsledku pandemie COVID-19 a válce na Ukrajině započal výrazný nárust velkoobchodních cen elektrické energie a plynu, kdy tímto byli nuceni zvyšovat své ceny také jednotliví…
Přinášíme vám přehled výrobků, které neprošly v měsíci květnu 2023 kontrolami a jsou v případě používání z různých důvodů nebezpečné.
Dne 6. 1. 2023 nabyl účinnosti zákon č. 374/2022 Sb., kterým se mění zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 89/2012 Sb.,…
Přinášíme vám přehled výrobků, které neprošly v měsíci dubnu kontrolami a jsou v případě používání z různých důvodů nebezpečné.
Mezi orgány státního dozoru (dozorové orgány) řadíme Státní veterinární správu, Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, Ústřední kontrolní a zkušební ústav …